CO2 w akwarium?

Zrozumienie CO2 w akwariach roślinnych

CO2 jest prawdopodobnie najważniejszym elementem w akwarium roślinnym. Jest niezbędny do pobierania składników z wody i wzrostu wszystkich roślin wodnych, wykorzystywanych w procesie zwanym fotosyntezą. Rośliny wymagają stałego dopływu CO2 podczas godzin świetlnych, w przeciwnym razie mogą ucierpieć przez jego niewystarczającą ilość . CO2 rozpuszcza się z wodą i poprzez energię świetlną rośliny wytwarzają tlen i cukry które umożliwiają zdrowy wzrost.

W naturze rośliny pobierają CO2 w dużych ilościach w sposób naturalny z podłoża (błota) i rozkładających się roślin. Jednak w zamkniętym akwarium ilość CO2 jest bardzo ograniczona. Woda z kranu jest pozbawiona CO2, a gnicie roślin w akwarium jest minimalne w porównaniu do środowiska naturalnego. Dlatego wielu akwarystów przekonało się, że suplementacja CO2 naprawdę pomaga ich roślinom rosnąć znacznie lepiej i silniej.

Decyzja o tym, czy potrzebujesz dodawania CO2, czy nie, lub ile potrzebujesz, zależy od ilości dostarczanego światła i wyboru roślin, które chcesz uprawiać. Jednak dla bardziej udanego akwarium roślinnego zawsze zalecamy wstrzykiwanie CO2.

W słabo oświetlonych akwariach CO2 nie zawsze jest konieczne. Rośliny są mniej stymulowane do wzrostu przy słabym oświetleniu, więc dodatkowe wstrzykiwanie CO2 nie jest wymagane, ponieważ zwykle dostarczana jest wystarczająca ilość CO2 pochodzącego z poruszenia tafli wody (wymiana gazowa O2 i CO2), oddychania ryb i organicznego rozkładu martwej materii roślinnej. Jednak dodanie CO2 w słabo oświetlonym zbiorniku nadal poprawi jakość wzrostu i zdrowie twoich roślin.

W akwariach ze średnim lub mocnym oświetleniem wtrysk CO2 staje się niezbędny. Im więcej światła dostępnego dla roślin, tym szybciej rosną. Powoduje to większe zapotrzebowanie roślin na CO2. Przy średnim lub mocnym oświetleniu akwarium staje się ograniczone pod względem emisji CO2. Akwarysta musi teraz zacząć dodawać CO2, aby sprostać wymaganiom roślin. Jeśli w akwarium pozostaje ograniczone CO2, twoje rośliny będą cierpieć z powodu niedoborów wzrostu, w wyniku czego doświadczysz powstawania glonów które będą korzystać z substancji zawartych w słupie wody gdyż jako proste organizmy nie potrzebują CO2 do asymilacji tych związków tak jak rośliny.

Co jest potrzebne do rozpoczęcia wtrysku CO2:
Butla CO2 – Butle CO2 są dostępne w różnych rozmiarach. Im większa butelka, tym dłużej ci starczy. Większa butelka jest również bardziej ekonomiczna w napełnianiu, co pozwala zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Butle CO2 są teraz dostępne w w kilku rozmiarach i można je kupić w sklepie.

https://sklep.growise.pl/Zestaw-CO2-Professional-z-butla-2l-p72

Regulator/Reduktor – Dwutlenek węgla jest wprowadzany najpierw za pomocą regulatora ciśnienia CO2. Regulator przekształca ciśnienie z butli na niższe, bardziej użyteczne ciśnienie. Posiadamy profesjonalny w użyciu regulator z dwoma manometrami, który może również zmieniać szybkość uwalniania CO2 za pomocą dołączonego zaworu iglicowego. Od reduktorów spawalniczych różni go przede wszystkim brak „złotego strzału” w akwarium przy spadku ciśnienia gdy butla się kończy! (śmierć ryb przez zagazowanie)

Solenoid – kochamy solenoidy. Oszczędzają pieniądze i zapobiegają marnowaniu CO2. W godzinach „zgaszonych świateł” rośliny nie potrzebują już CO2, ponieważ nie przeprowadzają fotosyntezy. Oznacza to zatem, że możemy wyłączyć dopływ CO2. Można to zrobić ręcznie, po prostu wyłączając dopływ CO2 z butli. Jednak w przeciętnym gospodarstwie domowym nie zawsze jest ktoś, kto mógłby to zrobić we właściwym czasie. Zawór elektromagnetyczny i timer wyłączą CO2 w wymaganym czasie.

Wspaniały zestaw, który jest dostarczany ze wszystkimi naszymi regulatorami. Będziesz musiał zaopatrzyć się we własny timer, wystarczy dowolny cyfrowy/elektroniczny 24-godzinny timer, dostępny w lokalnych sklepach dla majsterkowiczów lub w naszej Galerii.

https://sklep.growise.pl/Zestaw-CO2-Professional-z-butla-2l-p72

Licznik bąbelków – Licznik bąbelków pozwala monitorować tempo przedostawania się CO2 do akwarium. Jest to zintegrowany element wyposażenia, który należy zalać wodą z akwarium lub gliceryną. Podczas regulacji regulatora możesz użyć licznika bąbelków, aby policzyć bąbelki, które wchodzą do akwarium jeden po drugim. Najłatwiej to zmierzyć, licząc bąbelki na sekundę. Jeśli musisz zmniejszyć ilość CO2 w swoim akwarium, zrób to, zmniejszając liczbę pęcherzyków na sekundę.

Dyfuzor – dyfuzor pozwala w skuteczny sposób wprowadzić CO2 do akwarium. CO2 jest przepychany przez porowaty ośrodek, który rozkłada gaz na drobną mgiełkę pęcherzyków. Te bąbelki są wtedy łatwiej wchłaniane przez wodę w akwarium. Ustaw dyfuzor po przeciwnej stronie do wylotu lub tuż pod nim. Twój przepływ pochodzący z filtra popchnie bąbelki w dół, umożliwiając lepsze tempo dyfuzji.

Przewody — Przewody są potrzebne do podłączenia regulatora do dyfuzora. Rury muszą być bezpieczne do użytku z CO2. Zwykły przewód powietrzny nie ma odpowiednich właściwości, dlatego należy użyć przewodu odpornego na CO2.

Drop checker (kontrola CO2 poprzez kolor) — Indykator CO2 to kolejny element zestawu służący do pomiaru ilości CO2 rozproszonego w wodzie. Jest to małe naczynie, w którym znajduje się specjalny płyn wskaźnikowy, który zmienia kolor w zależności od stężenia CO2 w wodzie akwariowej.

W naszej Galerii możecie zawsze przynieść butlę CO2 do nabicia (wymienić na pełną)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: