Od czego zacząć akwarium? To już było? Nie koniecznie…

Oczywiście, że nie od wybrania „rybek”

Podstawowym błędem początkujących akwarystów jest nadmierny pośpiech i pochopne zakupy.

Od czego zatem zacząć przygodę z akwarystyką?

 • Od sprawdzenia parametrów wody w „kranie” oraz zapoznanie się z ich znaczeniem w akwarium.
 • Dobrania typu akwarium oraz jego przyszłych mieszkańców do naszej wody kranowej, ewentualny zakup filtra RO w celu jej poprawy.
 • Zastanowienia się dwa razy nad tym co nam się podoba, oraz rozważny zakup, nie każdy sklep doradzi nam dobrze – trzeba o tym pamiętać i mieć na uwadze.

Pokaż mi swoje akwarium, a zobaczę czy warto słuchać Twoich rad.

To podstawowa maksyma jaka powinna przyświecać przy zakupach czy też słuchaniu ekspertów z internetów…

Na co powinieneś zwracać uwagę w parametrach wody kranowej? I czy możesz zbadać ją samemu?

 • Twardości wody – węglanowa zwana potocznie KH (TwW) oraz ogólna zwana potocznie GH (TwO)
 • Ilość Azotanów NO3 oraz Azotynów NO2
 • Ilość fosforanów PO4
 • Ilość potasu K
 • Ilość żelaza Fe (przy starych instalacjach wodnych może być spora, warto sprawdzić)
 • Ilość Wapnia Ca oraz Magnezu Mg (dla akwarii typowo roślinnych)

Tak możesz samemu sprawdzić wszystkie wymienione wyżej parametry, a jeśli nie wiesz jak to zrobić to możesz zawsze zamówić taką usługę u Nas lub też w zaprzyjaźnionym sklepie zoologicznym (cześć ma takie usługi). Sprawdź polskiego prodcenta testów Zoolek, i ich zestaw Flora 2 (zielona walizka). Ktoś jeszcze może chcieć sprawdzać pH ale pH zawsze będzie zależne od KH (w Polsce dość spore są twardości węglanowe w kranie) dlatego też Twoje pH będzie w przedziale 7-7,8 (o obniżaniu pH kiedy indziej)

I jeszcze raz, nie spiesz się…

Pośpiech w akwarystyce wskazany jest tylko przy wycieraniu wody z podłogi .

Jak już wiesz jaką masz wodę w kranie, teraz pomyśl ile masz miejsca na akwarium, czy szafka która wybrałeś jest dość stabilna i solida.

photo – internet

Dobranie szkła:

Na rynku jest wiele gotowych zestawów, które na początek mogą być wystarczające poza oczywiście filtrami (wyjątkiem są zestawy Juwel, te mają dość zacne filtry)

Pamiętaj, że jeśli nie wybierasz zestawu gotowego, a akwarium klejone przez szklarza to musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • grubość szkła – szklarze mają tendecję dobierania mniejszej grubości szkła i dawania wzmocnień wzdłużnych oraz poprzecznych co przy ewentualnych pokrywach nie szpecą nam ale przy akwariach otwartych już tak
zdjęcie Aquaray- hurtownia akwarystyczna
 • rodzaj szkła : float , OptiWhite, i nowość na rynku polskim 😉 VIV

Float szkło hartowane jest to szkło zwykłe z lekko zielonkawym kolorem, przy grubszych szybach może trochę przekłamywać kolory widziane przez oko ludzkie. Jest ono dość twarde i dość tanie. Na start idealne dla mniej wymagających klentów.

OptiWhite to szkło „odbarwione” czyli bez tego zielonkawego koloru spowodowanego przez ilość żelaza w samym szkle. Idealnie nadaje się do akwarystyki, ma tylko 2 minusy w stosunku co do szkła float, mianowicie jest wiele droższe oraz łatwiej się rysuje niż float.

photo – internet

Dobrym wyborem są ostatnio akwaria już sklejone marki VIV. W internetach piszą, że to nie jest optiwhite itp. lecz mając kilkanaście akwarii w naszej galerii nie zauważamy różnicy między VIV a OptiWhite a sklejenie i szlify są idealne, jedynym minusem jest tylko to, że musimy wybrać z rozmiarów wcześniej sklejonych przez producenta (spory wybór)

Dobrym wyborem w stosunku ceny do jakości są również zestawy marki Juwel. Mają dość dobre oświetlenie standardowe (nawet dla prostych rośliniaków) oraz dobre filtry i grzałki w zestawie. Dodatkowym atutem są ich szafki – nieźle zrobione i nawet klient wymagający będzie z nich zadowolony – o ile ją dobrze złoży 🙂

photo Juwel.pl

Jak już wszystko będziemy mieli sprawdzone, przemyślane i przegadane z żoną/mężem (to najważniejsze) to możemy zabrać się na dobór aranżacji oraz flory i fauny pod wybrany zestaw. Ale o doborze wystroju w innym już wpisie 🙂

photo internety

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: