Najczęściej zadawane pytania w akwarystyce

Ten artykuł jest specjalnie dla wszystkich akwamaniaków. Dodawajcie nowe pytania w komentarzach. Postaramy się na nie rzetelnie odpowiedzieć 🙂

Woda w moim akwarium zrobiła się mleczna. Moje akwarium jest już dojrzałe, co to może być?

Masz zakwit pierwotniaka, to nic groźnego dla ryb o ile natleniasz wodę , u roślin może obniżyć funkcje fotosynezy ale nie panikuj.

undefined

Możliwości powstawania (nawet w dojrzałych baniakach) :

 • Podmieniłeś wodę na zbyt zimną
 • Umyłeś filtr pod bieżącą wodą lub go wyparzyłeś
 • Zostawiłeś światło na całą noc włączone
 • Przyniosłeś razem z rybami a Twoje akwarium jest niedojrzałe albo akurat przechodzi zachwianie równowagi biologicznej.
 • Po prostu przyniosłeś go na rękach, a akwarium nie jest jeszcze stabilne biologicznie

Co można zrobić:

 • Najprościej po prostu zaciemnić na kilka dni akwarium (zakryć kocem) i poczekać aż sam zdechnie z braku światła (dłuższa metoda)
 • Podać preparaty na pierwotniaki i również zaciemnić (Zoolek, AZOO) (wyjąć węgiel aktywny z filtra podająć jakie kolwiek preparaty tego typu)
 • Pilnować temperatury podmienianej wody aby była przynajmniej 20 st C
 • Jeśli czyścimy filtr to musimy pamietać aby robić to z głową, woda z kranu czy wyparzanie nie jest najlepszym pomysłem. Takie rzeczy robi się w przypadku chorób zakaźnych ryb itp. Filtr płukamy wodą z akwarium


Moje rośliny nie chcą rosnąć, rozpuszczają się, co robić?

Hodowla większości roślin wymaga minimalnej wiedzy na ten temat. Zalecamy najpierw zapoznanie się podstawowymi parametrami wody w tym wpisie:

photo aquariumadvice.com

https://trendwise.pl/2020/06/06/woda-w-akwarium-roslinnym-podstawy/

Gdy podstawy mamy już w miarę ogarnięte to trzeba sobie zadać pytanie czy moja woda spełnia odpowiednie wymagania dla tej/tych roślin? Czy mam odpowiednią ilość Światła? Czy ta roślina przypadkiem nie potrzebuje iniekcji CO2?

W 95% przypadków rośliny nie rosną ze względu na :

 • zły stosunek wapnia do magnezu Ca/Mg w wodzie
 • zbyt małą ilość światła
 • brak nawozów w słupie wody / w podłożu lub też ich zła proporcja
 • brak CO2 w wodzie

Pozostałe 5% przypadków to również błąd ludzki 🙂 Czytamy / pytamy zanim kupujemy rośliny!Jak długo świecić światło nad akwarium? Czy mogę świecić cały czas?

Światło należy dobrać do rodzaju akwarium. Inaczej świeci się w akwariach roślinnych a inaczej środowiskowych w których należy użyć mniejszej ilości światła. O tym kiedy indziej.

Czas świecenia:

Jeśli mówimy tu o akwarium roślinnym to należy należ startować światło max na 6h na dobę przez pierwszy tydzień a następnie jeśli nie mamy wysypu glonów zwiększać o 1 godzinę co tydzień aż dojdziemy do max 8-9 h

Nie powinniśmy świecić cały czas ze względów ekonomicznych oraz ze względu na rośliny. One także potrzebują nocy by przeprowadzić fazę ciemną fotosyntezy. Dopuszcza się bardzo słabe światło nocne w akwariach otwartych ze względu na problem wyskakiwania ryb, ale sami nigdy tego nie praktykujemy. Zbyt długie świecenie powoduje wysyp glonów, zakwit pierwotniaków oraz prowadzi do zwiększenia zpotrzebowania nawozów przez rośliny co może doprowadzić do ich zagłodzenia.photo catfishvet.com

Czy ryby rosną tylko w dużych akwariach, a w małych karłowacieją?

Jest to mit, ryby będą rosły niezależnie od wielkości akwarium. Dlatego należy dobrać jego wielkość do danego gatunku lub też zaplanować ich przniesienie w dość szybkim czasie jeśli jakimś cudem źle dobraliśmy akwarium pod nie. Trzymanie ryb w zbyt małym akwarium może prowadzić do ich deformacji oraz stresu co powoduje obniżenie ich odporności a to skutkuje z czasem zgonami.

Prosimy o przemyślane zakupy ryb!Kiedy mogę wpuścić ryby do nowego akwarium? Zawsze wpuszczałem od razu i wszystkie żyły…

Ryby wpuszczamy zawsze po zakończeniu cyklu azotowego, przeważnie jest to od 3 do 5 tygodnia istnienia akwarium. Zależne od filtracji oraz czy wspomagaliśmy start bakteriami czy też nie. Najlepiej przetestować wodę z akwarium na NO2 i NH3 i gdy oba związki są na zero to można powoli wpuszczać ryby, z biegiem czasu zwiększająć ich ilość trzymając się zdrowego rozsądku.Mam ciągły problem z glonami. Czy mogę coś podać aby się ich pozbyć?

Glony to nieodzowny mieszkaniec każdego akwarium. Nawet w tych najpiękniejszych akwariach są glony…. tylko po prostu w mniejszości w stosunku do roślin. Więc ciężko je zauważyć.

Na rynku jest wiele preparatów antyglonowych które przeważnie działają na zasadzie blokowania światła glonom, ale również roślinom.

Zanim zdecydujemy się podać różnego rodzaju preparaty na glony, musimy odpowiedzieć sobie na pytania i poszukać źródła zanim wyleczymy przyczyny:

 • czy czas lub intensywność światła nie jest zbyt długa
 • czy mam odpowiednią ilość związków potrzebnych roślinom
 • czy mam odpowidnią ilość CO2 w wodzie
 • czy filtracja i cyrkulacja jest u mnie dobrze dobrana do akwarium
 • czy posiadam naturalną ekipę czyszczącą dobraną do wielkości mojego baniaka

Jeśli powyższe pytania rozwiały nasze wątpliwości i przyczyny powstania glonów zostały poznane to należy przejsć do kontrataku.

Najlepsze sposoby to… naturalne sposoby. Sami preferujemy ekipę sprzątającą w postacji krewetek, ślimaków ozdobnych czy też glonożerców. Najlepszą glonożerną jak dotąd hodowaną przez nas rybą jest Garra Rufa – Brzana Ssąca, ta ryba to prawdziwy odkurzacz i je glony, takie które nawet glonożerne babki nie ruszają, a o zbrojnikach nie wspomnę. Ryba ta, jest dość towarzyska ale rośnie do dużych rozmiarów, więc należy przemyśleć co zrobić z nią jeśli zawiatła u nas tylko na czas walki z glonami.

Z mniej naturalnych metod możemy wymienić używanie wody utlenionej na glony nitkowate w ilości nie większej niz 80ml na 100L akwarium, podawane strzykawką na ogniska lub też przy podmianie wody bezpośrednio na glona. (Jest to metoda nieszkodliwa dla ryb o ile nie jest przedawkowywana)

I jeszcze raz, pamiętajmy glony są w każdym akwarium, nawet jak sąsiad się zapiera, że ich nie ma…to kłamie 🙂 Trzeba je trzymać w ryzach i tyle.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: